ناهیرا؛ ضخامت سنج لیزری-DS1

بنیانگذاران استارتاپ: محمود رضانژاد و محمدجواد رجبعلی

mrezanejadk@gmail.com

Mohammad.j.r1369@gmail.com

استارت آپ ناهیرا مجموعه­ ای است که در زمینه تحقیق، طراحی و تولید انواع اسکنرهای سطوح، تجهیزات و قطعات اپتیکی فعالیت خود را از شهریورماه 1397 با حمایت مرکز نوآوری لیزر ایران آغاز کرده است و در نظر دارد در آینده نزدیک متخصصان جوان در زمینه لیزر و اپتیک را به خدمت گیرد.

ضخامت سنج لیزری ناهیرا-DS1:

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، دقت و سرعت در انجام پروژه‌های صنعتی در اولویت اصلی قرار گرفته است که علم لیزر و اپتیک نیز از این پیشرفت ها مستثنی نیست. یکی از ابزارهایی که امروزه در صنایع پیشرفته در کشورهای مختلف از آن استفاده می شود ضخامت سنج های لیزری پیشرفته هستند. این دسته از ضخامت سنج های لیزری می توانند برجستگیهای سطحی و ضخامت جسم را با دقت میکرومتری اندازه گیری کنند.

با توجه به این که در بسیاری از صنایع، پایش هوشمند محصولات تولید شده، دقت و سرعت پایش و کاهش هزینه های تولید در اولویت قرار دارد، وجود چنین دستگاههایی نقش بسیار مهمی در بهینه سازی روند تولید دارد. نیاز کشور به این دستگاهها و هزینه بالای نمونه های خارجی از سوی دیگر، سبب شد بومی سازی این فناوری یکی از اهداف استارت آپ ناهیرا قرار گیرد. با تلاش پیگیر آنها، نمونه اولیه اولین محصول این استارتاپ با عنوان ضخامت سنج لیزری ناهیرا-DS1، برای نخستین بار در ایران در دی­ماه 1397 و با هزینه‌ای غیر قابل مقایسه با هزینه نمونه های خارجی ساخته و  با موفقیت تست و راه اندازی شد.

قابلیت ها:

شکل زیر نمونه ای از اندازه گیری انجام شده برای یک جسم با ضخامت 690 میکرومتر است.  این دستگاه پیشرفته قابلیت اندازه گیری ضخامت تا دهم میکرومتر را دارد.


ضخامت سنج لیزری  ناهیرا-DS1، قابلیت اندازه­ گیری اجسامی با ضخامت سانتی متر، میلی‌متر و میکرومتر را با سرعت بسیار بالا و با دقت 4 رقم اعشار را دارد. نسل اول این محصول پس از جذب سرمایه گذار مناسب، قابلیت تولید انبوه و ارائه به بازار صنعت کشور را خواهد داشت. 

از این محصول می توان در صنایعی همچون تولید، کشتی سازی، چوب، هوافضا، دفاعی و ... استفاده کرد. همچنین پس از تأمین بازار داخلی، این محصول قابلیت صادرات به کشورهای خاورمیانه و بازار بین‌المللی را دارد.

 

 

بنیانگذاران:

بنیانگذاران این استارتاپ محمود رضانژاد و محمدجواد رجبعلی هستند. داستان آشنایی و همکاری آنها با هم، به کلاس های درس مقطع کارشناسی برمی گردد.

محمود رضانژاد

در دوم اسفند ماه سال ۶۸ در تهران متولد شد. وی در سال 87 در مقطع کارشناسی رشته فیزیک مهندسی گرایش لیزر و اپتیک در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران پذیرفته و در سال 91 از این مقطع فارغ التحصیل شد. سپس با توجه به علاقه‌مندی وی به علوم لیزر و اپتیک، در سال 92 با رتبه 320 در مقطع کارشناسی ارشد در رشته فیزیک اتمی مولکولی در دانشگاه علم و صنعت ایران پذیرفته شد.

او پروژه ارشد خود را در سازمان انرژی اتمی با عنوان طراحی و آزمایش تشدیدگر حلقوی به انجام رسانید. او  همچنین فعالیتهای تحقیقاتی مختلفی در زمینه طراحی لیزرهای حالت جامد، طراحی لیزرهای قفل مدی حالت جامد دیسک و انواع تداخل سنجی ها انجام داده است.

محمدجواد رجبعلی

در بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۶۹ در تهران متولد شد. وی سال 87 در مقطع کارشناسی رشته فیزیک مهندسی در گرایش حالت جامد  دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات پذیرفته و در سال 92 فارغ التحصیل شد. سپس با توجه به علاقه ای که به علوم لیزر و مغناطیس داشت، در  سال 92 با رتبه 59 در مقطع کارشناسی ارشد رشته فوتونیک در دانشگاه شهیدبهشتی مشغول به تحصیل شد.

پروژه پایان نامه  او در این مقطع "تولید میدان های مغناطیسی بزرگ شبه پایا" بود که ضمن آن موفق به تولید میدان مغناطیسی ۳۵ تسلا با طول پالس ۲/۱ میلی ثانیه شد و به بررسی رفتار برخی مواد در میدان های بزرگ مغناطیسی پرداخت. او فعالیتهای تحقیقاتی مختلفی در زمینه تولید میدانهای مغناطیسی و حسگرهای اپتیکی انجام داده است.

این دو همکلاسی قدیمی، پس از فراغت از تحصیل در تابستان 97، با همکاری یکدیگر استارت آپ ناهیرا را با حمایت مرکز نوآوری لیزر ایران پایه گذاری کردند و با تلاش و پشتکار فراوان در دیماه همان سال توانستند دانش این فناوری را بومی سازی کنند. در حال حاضر فعالیت های پژوهشی و ساخت نمونه اولیه ی ضخامت سنج لیزری به عنوان اولین محصول این استارتاپ به پایان رسیده و آنها درحال بهینه سازی دستگاه برای تولید انبوه هستند.

با توجه به طراحی، ساخت و ثبت این محصول تحت عنوان استارتاپ ناهیرا با حمایت مرکز نوآوری لیزر ایران، هر گونه کپی برداری از این محصول پیگرد قانونی دارد.