نخستین مرکز نوآوری لیزر در کشور افتتاح شد

صفحه نخست » اخبار و رویدادها » اخبار مرکز نوآوری لیزر ایران » نخستین مرکز نوآوری لیزر در کشور افتتاح شد
به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، امروزه فناوری لیزر به عنوان یکی از فناوری‌های کلیدی و راهبردی، نقش اساسی و رو به رشد در حوزه های مختلفی از جمله صنعتی، پزشکی، دندانپزشکی و همچنین دفاعی دارد و زمینه‌ساز توسعه فناوری و تولید بسیاری از محصولات پیشرفته حوزه‌های مختلف فناوری است.
گردش مالی بالای حاصل از اقتصاد مبتنی بر فناوری لیزر در برخی از کشورها در کنار اهمیت و کاربردهای روزافزون این فناوری ارزشمند و راهبردی، معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری را بر آن داشته است که با تامین حمایت های لازم و همکاری دو مجموعه شامل ستاد لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی این معاونت و مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران، مجموعه ای را تحت عنوان مرکز نوآوری لیزر ایران برای حمایت از تجاری سازی دانش موجود در کشور راه اندازی کند.
دکتر ایرج مشایخی رئیس نخستین مرکز ملی نوآوری لیزر عصر سه شنبه در حاشیه افتتاح این مرکز در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اظهار کرد: در واقع این مرکز شکل گرفت تا دانش بالقوه موجود در کشور در زمینه علوم و فناوری لیزر تبدیل به یکسری محصولات تجاری شود.
مشایخی با اشاره به این که حدود ۵۰ سال از کاربرد لیزر در صنایع مختلف در دنیا می گذرد و این فناوری ارزشمند منشاء تحولات بسیار مهمی در حوزه های مختلف از جمله بخش صنعت بوده است، گفت: با این که کشورمان در بخش دانش لیزر در سطح بسیارخوبی قرار دارد، اما این دانش بایستی کاربردی و تجاری سازی شود، چراکه دقیقا نقطه ضعف ما نیز همین بخش است.
وی با بیان این که در حال حاضر یک سری شرکت های دانش بنیان در حوزه تجاری سازی لیزر فعالیت می کنند، هدف اصلی راه اندازی این مرکز را متمرکز کردن فعالیت های تجاری سازی در این بخش به صورت یک شبکه و همچنین ارائه حمایت های لازم به این شرکت ها ذکر کرد.
مشایخی با تاکید براین که بسیاری از اساتید و دانشجویان به عنوان بخش های حقیقی ممکن است ایده های زیادی در حوزه لیزر و تجاری سازی داشته و در عین حال با مشکلات مالی روبرو باشند، افزود: بر این اساس، ما قصد داریم در این مرکز هر شش ماه یکبار برای جذب ایده فراخوان دهیم و همچون یک شتاب دهنده، ایده های نوآورانه را جذب و تا تبدیل شدن به محصول و تجاری سازی حمایت کنیم تا بعدها در ادامه در قالب یک شرکت رشد کنند.
وی در توضیح فعالیت های این مرکز ادامه داد: در واقع دانش از طریق مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران ایجاد می شود و پس از این که نمونه اولیه ساخته و آماده شد، برای تولید و عرضه به بازار و همچنین جهت تجاری سازی به دل شرکت ها می آید که این خود یک بخش کار است.
رئیس مرکز نوآوری لیزر ایران در ادامه با بیان این که لیزر در تمامی حوزه های از جمله پزشکی، دندانپزشکی، صنایع مختلف از جمله جوش، برش، حکاکی، سخت کاری، صنایع خودروسازی و حتی کشاورزی کاربرد دارد، تاکید کرد: راه اندازی این مرکز در واقع شروعی است برای تجاری سازی فناوری لیزر که دانش آن موجود است اما متاسفانه تاکنون لمس نشده است.
وی با اشاره به این که در حال حاضر برخی از کشورهای مطرح دنیا از گردش مالی بسیار بالایی از اقتصاد مبتنی بر فناوری لیزر برخوردار شده اند، گفت: ایران در بخش علوم و دانش لیزر در سطح بسیار بالایی قرار دارد، اما در بحث تجاری سازی متاسفانه ضعیف هستیم و ما هم باید علاوه بر سطح این دانش در زمینه تجاری سازی نیز موفق شویم.
رئیس مرکز نوآوری لیزر در ادامه با بیان این که مرکز نوآوری لیزر با اعتبار ۱۰ میلیارد ریال راه اندازی شده است، گفت: این مرکز دارای برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و همچنین بلندمدت به منظور گسترش خدمات، تجهیزات و آزمایشگاه های مورد نیاز است.
بر اساس این گزارش، نخستین مرکز نوآوری لیزر که عصر امروز با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افتتاح شد، در ملاصدرا- خیابان شیراز جنوبی- نبش خیابان زرتشتیان واقع است.
News-img11